[Rozmiar: 151605 bajtów]
[Rozmiar: 247937 bajtów]

zdjęcie ze zbiorów sifu Nai Hung Quacha

Chow Gar, styl Kung Fu, pochodzący z Kantonu, południowej prowincji Chin. Opracowany przez Chow Longa. Styl ten jest spadkobiercą stylu Shaolin, łączy techniki silnych rąk stylu Hung z technikami szybkich nóg stylu Choy, dlatego nazwany jest stylem Hung rodziny Chow - Chow Gar Hung Kun.
Styl powstał na początku 20 wieku, ale swoim charakterem nawiązuje do wcześniejszych tradycji.
Chow Long, tak jak i cała rodzina Chow, od dziecka ćwiczył styl Hung i był prawdziwym mistrzem tego stylu. Jego pierwszym nauczycielem był jego wujek Chow Hung. W późniejszych okresie chcąc poszerzyć swoją wiedzę, przez kilka lat uczył się bardzo popularnego wówczas stylu Choy Gar u mistrza Choy Kau. Wędrując po kraju, Chow Long nigdy nie unikał okazji do konfrontacji, walczył zarówno w obronie swojej, jak i krzywdzonych ludzi. Miał duże poczucie sprawiedliwości i uczciwości. Po jednej z takich walk gdy zginęło kilku bandytów, aby uniknąć zemsty schronił się w klasztorze. Tam też nie tracił czasu, ucząc się północnej odmiany stylu Shaolin, którą ćwiczyli mnisi.
Na podstawie doświadczeń i posiadanej wiedzy Chow Long stworzył własną unikalną metodę walki.
Pierwszymi uczniami Chow Longa byli jego bracia Chow Biu, Chow Hip, Chow Hoy, Chow Tin. Oni też zostali pierwszymi instruktorami w szkole Yang Yi Tang, bo tak Chow Long nazwał szkołę, w której zaczął uczyć Chow Gar. Szkołę Yang Yi Tang Nazywano też Szkołą Pięciu Braci Chow Gar, albo Szkołą Pięciu Tygrysów Chow Gar. Styl wzbudzał respekt i stał się dość popularny ze względu na twórcę stylu, który uchodził za niepokonanego, ale prawdziwą sławę przyniósł stylowi wygrany przez Chow Longa turniej na głównego instruktora sztuk walki w armii chińskiej.[Rozmiar: 3190 bajtów]