[Rozmiar: 151605 bajtów]
[Rozmiar: 150498 bajtów]

Taniec lwa jest częścią tradycji szkoły Shaolin Chow Gar Quach. Jest związany bezpośrednio ze sztuką walki. Jego wykonanie wymaga dobrego kung fu i dobrej kondycji fizycznej. Rytm bębna nosi znamiona bębna wojennego. Taniec Lwa ma przynosić szczęście i dobrobyt. Dlatego wykorzystywany jest przy różnych ważnych okazjach, świętach i uroczystościach.

[Rozmiar: 96164 bajtów]

Na południu zgodnie z tradycją jest pięć podstawowych rodzajów lwa, symbolizują one pięciu największych wojowników królestwa Shu.
Guan Yu - Lew czerwony z czarnym włosem
He Bei - Lew żółty z białym włosem
Zhang Fei - Lew czarny z czarnym włosem
Zhao Yun - Lew zielony z czarnym włosem
Huang Zhong - Lew żółty z białym włosem

W Tańcu Lwa odgrywana jest zawsze jakaś jakaś historia. Najprostsza i najbardziej tradycyjna związana jest ze zdobywaniem przez lwa pożywienia. W wersji bardziej złożonej lew, nim osiągnie swój cel pokonuje różne przeszkody. Najbardziej spektakularny Taniec Lwa odbywa się
[Rozmiar: 110785 bajtów] na wysokich palach wbitych w ziemię. Tradycyjny pojedynek szkół walki w Tańcu Lwa odbywał się właśnie na takich palach. Dla podniesienia ryzyka często pod słupami umieszczano ostre sztylety i upadek ze słupów był po prostu śmiertelny.

[Rozmiar: 81431 bajtów]

zdjęcia na stronie pochodzą ze zbiorów sifu Nai Hung Quacha